AKTUALNOŚCI

NEWS: W ISTAMBULE RAZEM O RZEKACH

W Istambule w dniach 21-25 marca odbyło się spotkanie w ramach programu Unii Europejskiej „Comenius”. Zgromadziło ono przedstawicieli siedmiu europejskich szkół, w tym także  Liceum Salezjańskiego z Wrocławia. Młodzież uczestniczyła w projekcie o interesującym temacie „Bioróżnorodność rzek”.

      Uczniowie z Turcji, Rumunii, Cypru, Francji – Reunion, Portugalii, Hiszpanii oraz Polski, wraz ze swoimi nauczycielami i profesorami, kontynuowali rozpoczęty w październiku 2013 r. projekt „Bioróżnorodność rzek”. Polskę reprezentowało Liceum Salezjańskie z Wrocławia, które od samego początku przewodniczy projektowi jako szkoła koordynująca. Cały program „Comenius” ma charakter spotkań międzynarodowych w celu integracji szkół z różnych regionów świata, jak również zakłada aspekt naukowy, w którym uczestnicy dzielą się wynikami wcześniej przeprowadzonych badań i doświadczeń.

Młodzież z Polski drogą lądową przez Monachium, a następnie drogą powietrzną dotarła do Istambułu późnym popołudniem w piątek 21 marca. Spod szkoły została zabrana do goszczących ich rodzin, w których towarzystwie spędziła cały weekend. Początek pobytu uczniów w Turcji upłynął na oglądaniu egzotycznych i historycznych miejsc oraz na integracji z pozostałymi uczestnikami projektu. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła na spędzenie całej soboty i niedzieli na intensywnym zwiedzaniu, odbył się również rejs statkiem po Morzu Marmara na jedną z Wysp Książęcych - Big Island, gdzie miała miejsce wycieczka rowerowa i przejazd dorożką. W czasie przejażdżki można było zobaczyć biegające, wolno wypuszczone osły, co wywołało wielkie wrażenie na rowerzystach oraz okrzyki zachwytu. Uczniowie mieli okazję do spróbowania tureckich potraw i kupowania pamiątek. Dużym przeżyciem było również podróżowanie po ulicach Istambułu, egzotyczne widoki i fascynująca kultura nieraz zadziwiała młodych podróżników. To piękne miasto, które mimo wielomilionowej populacji zachwyca zielenią, a ludzie spotykani na ulicy otwartością i uśmiechem - mówi Mateusz Misiewicz, uczeń I klasy, podkreślając walory turystyczne Istambułu.

W niedzielę 23 marca grupa zwiedziła europejską część Stambułu. Dzień ten rozpoczął się od Drogi Krzyżowej i Mszy Świętej odprawionej w języku polskim w Kościele św. Antoniego Padewskiego przy głównej ulicy miasta Taxim. Oprócz modlitwy nadarzyła się także okazja do spotkania Polaków. Następnie uczniowie razem z tureckimi rodzinami podziwiali najpiękniejsze zabytki. Młodzież zobaczyła m. in.: pałac sułtanów Topkapi oraz świątynie: chrześcijańską Hagia Sophia i muzułmańską Blue Mosque. Wielkie wrażenie zrobiła na licealistach cieśnina Bosfor, a także latarnia morska Maiden Tower (Wieża Leandra) mieszcząca się na niewielkiej wysepce Bosforu. Udali się również na szczyt XIV- wiecznej wieży Galata, skąd mogli podziwiać panoramę miasta. Uczestnicy odwiedzili także Cysternę Bazylikową, która jest największą starożytną cysterną znajdującą się w podziemiach Stambułu. Wszystkie te atrakcje stanowiły dla uczniów niezapomnianą przygodę. Owinięci chustami, z butami w ręku poznawaliśmy miejsce modlitwy muzułmanów. Było to ciekawy doświadczenie. Po zwiedzaniu zabytków jedliśmy również turecki obiad. Następnie wróciliśmy statkiem do Azji i spędzaliśmy czas ze swoimi przyjaciółmi. Był to długi i pełen wrażeń dzień. - wspomina Magdalena Rawska- uczennica klasy I.

W poniedziałek 24 marca w szkole gospodarzy rozpoczęła się wytężona praca i dzielenie się przywiezionymi przez poszczególne grupy wynikami badań chemicznych wód rzecznych Europy. Z niepokojem stwierdzam, że doświadczenia pozwoliły nam odkryć wysoki stopień zanieczyszczeń - mówi, koordynator projektu i profesor biologii w Liceum Salezjańskim - Magdalena Szewczyk. Grupa z Polski jako pierwsza pokazała prezentację. Po przedstawieniu i omówieniu projektów, wszyscy uczestnicy udali się do szkolnej stołówki na lunch, a następnie mieli okazję do obejrzenia tureckiej szkoły, która była imponująca pod względem wielkości i wyposażenia. W godzinach popołudniowych odbyły się zajęcia artystyczne, w trakcie których młodzież musiała zaprojektować, a następnie pomalować wielkie płótno, temat brzmiał: „Międzynarodowy dzień wody”. Były to bardzo kreatywne, twórcze i wesołe warsztaty, podczas których każdy miał swój wkład w to dzieło. Po intensywnej pracy młodzież miała czas wolny do spędzenia w ostatni wieczór w gronie tureckich przyjaciół.

             We wtorek z rana spotkanie zostało zakończone i uczniowie spod szkoły, po pożegnaniu, wyruszyli w podróż powrotną do domu.  Wyjazd był krótki, lecz bardzo intensywny i owocny. Licealiści nawiązali wiele nowych kontaktów, jak i przyjaźni. Zyskali ciekawe doświadczenia, doznania, które będą im towarzyszyć do końca życia. Podczas projektu cały czas panowała radosna atmosfera, a uśmiech nie schodził z twarzy uczestników i ich opiekunów. Idea projektu polegająca na pokonywaniu barier została zrealizowana. Następny wyjazd w ramach projektu zaplanowano na dni 29 kwietnia – 4 maja do szkoły Technical College Of Auto Transportation w Rumunii.

Karolina Matusewicz, kl.II

FOTOREPORTAŻ [zobacz]

 

 

2014-03-27 12:00:42

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com