NEWS: MISTRZ MATEJKO W SALEZIE

W środę, 24 września br. w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu zainaugurowało 11 rok Ligii Nauki. Tym razem na otwarcie przemawiał  kustosz "Pocztu Jana Matejki", a jednocześnie nauczyciel  WOK w Salezie profesor Grzegorz Wojtruski.  Mówił na temat matejkowski rycin królów i książąt polskich eksponowanych na czasowej wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

W trakcie godzinnego wykładu uczestnicy mogli dowiedzieć się i  poznać ciekawostki o szkicach oraz symbolikę przedmiotów, z którymi zostali ukazani władcy. Złamany miecz króla Zygmunta Augusta, płonąca świeca Dobrawy, kapusta Anny Jegielonki przykuwały uwagę słuchaczy. W odpowiedź na pytanie dlaczego mistrz z Krakowa namalował 44 obrazy wykładowca wyjaśniał, że stało się to dzięki zamówieniu wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa. Dodał, że  pracę nad  nimi rozpoczął Matejko w lutym 1890 r., a skończył 27 stycznia 1892r. Nikt z uczestników nie spodziewał się, że analizując jeden z obrazów będzie można zaczerpnąć wiedzę historyczną, malarską czy też chemiczną. Kolejną z ciekawych informacji stała się ta mówiąca o uczniach Matejki, którzy wykorzystując ryciny swego nauczyciela pokryli je kolorowymi farbami.  Na pewno to  interdyscyplinarne przedstawienie tematu, poparte licznymi, wyświetlanymi obrazami, stało się mocno przekonywającą zachęto do odwiedzin muzeum i zobaczenia pocztu na żywo.

40 portretów Matejki  pokolorowanych  przez L. Stroynowskiego i Z. Papieskiego [zobacz]

2014-09-24 22:18:26