NEWS: BONN ZAPAMIĘTAM NA DŁUGO

W dniach 22-27 maja br. grupa młodzieży Liceum Salezjańskiego z Wrocławia uczestniczyła  już po raz  11.  w międzyszkolnej wymianie z niemiecką, arcybiskupią szkołą Liebfrauenschule w Bonn. Dzięki bogatemu programowi spotkania odwiedzono wiele atrakcyjnych miejsc. Uczestnicy między innymi mogli  "umyć ręce w kolońskiej wodzie", pójść na szalone zakupy do wielkiego, firmowego  sklepu HARIBO,  czy też  poczuć wiatr we włosach podczas rejsu Renem.

Po niespełna ośmiogodzinnej podróży grupa dotarła na miejsce. Przed salezjańskim domem  "Don Bosco Mission Bonn" została serdecznie przywitana przez gospodarzy.  Każdy  dzień pobytu obfitował w nowe, niezapomniane wrażenia.  W czasie wycieczki do Kolonii zwiedzono zabytkową katedrę. Zniszczona amerykańskimi nalotami w czasie II Wojny Światowej, dzisiaj odbudowana, zachwyca surowością i monumentalnością. Aby dotrzeć na wieżę pokonano 501 stopni. Jak się później okazało, był to wysiłek „wart zachodu”, by zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki. Uczestnicy mieli również sposobność poczuć wonny zapach wody kolońskiej z Muzeum Wody Kolońskiej w kamienicy pod sławnym numerem 4711. Jej ranga znana już w XVIII wieku zyskiwała uznanie także u cesarza Klemensa Augusta, który potrafił zużyć w celach higienicznych do 40 flakonów miesięcznie. Fascynującym punktem była słodka wizyta w Muzeum Czekolady. Poznano tam historię oraz sposób produkcji tego smakołyku. Grupa obejrzała również pomik św. Edyty Stein znajdujący się przy arcybiskupim pałacu . Odkryto, iż ten monument nawiązuje do przemiany życiowej siostry Benedykty od Krzyża oraz do wspólnej historii miast: Wrocławia i Kolonii. Po niedzielnej Mszy  zwiedzano Bonn. Najbardziej interesującym punktem była wizyta w Muzeum Historii Niemiec, które przybliżyło realia życia w powojennych Niemczech i zmiany dokonane w kraju na przestrzeni lat. Spacerując uczestnicy zwiedzili najbogatszą dzielnicę Bonn oraz okolice Uniwersytetu wraz z letnim pałacem Poppelsdorf. Uwagę przykuł reprezentacyjny ratusz oraz dom i pomnik Beethovena – urodzonego w tym mieście, wybitnego, niemieckiego kompozytora. Młodzież mogła także podziwiać dawną romańską katedrę wraz z klasztorem. Ich ciekawość wzbudziły  dwie granitowe głowy, znajdujące się przed budowlą. Jak się okazało, były to głowy upamiętniające pierwszych chrześcijańskich męczenników z Bonn, rzymskich żołnierzy  Florencjusza i Cassiusa.  W uroczystym dniu Zesłania Ducha Świętego, po Eucharystii zwiedzający udali się do Zamku Brühl, który w XVII wieku był letnią rezydencją króla Klemensa Augusta. Zajmującym faktem jest to, że jego żona była Polka i pochodziła z rodu Leszczyńskich. Dlatego też na jednym z kolońskich bali maskowych, co widoczne jest na zakmowych obrazów,   król prezentował się w stroju polskiego szlachcica. Grupa dopłynęła pondato Renem pod wzgórze Drahenfells, skąd na szczyt dotarła ponad stuletnią, zębatą kolejką. Z tego miejsca podziwiano przepiękny widok panoramy Bonn. Wśród kolejnych atrakcji znalazły się także średniowieczny zamek Burg Eltz, który od XIV wieku znajduej się w rękach jednej i tej samej rodziny. Jego część do dziś jest zamieszkiwana przez właścicieli. Wyjątkowość tego zamku polega na tym, iż nigdy nie uległ żadnemu zniszczeniu. Ponadto odwiedzono maryjne sanktuarium Maria Lach. Ten benedyktyński klasztor wybudowany  całkowicie ze skał wulkanicznych słynie także z uprawy pięknych roślin ozdobnych. Najbardziej wyczekiwanym punktem wycieczki były zakupy w firmowym sklepie HARIBO. Mnogość i 50% niższe ceny skłaniły wszystkich do obfitych zakupów.  Na zakończenie uczestnicy spotkali się z dyrektor Liebfrauschule Bonn Brigitte Lenz, która wyraziła radość z racji kolejnej udanej wymiany.  Przepełniona nowymi doświadczeniami i pozytywnymi emocjami młodzież Salezu uśmiechnięta wracała do domu. Wymiana ta niewątpliwie przyczyniła się jeszcze bardziej do polsko - niemieckiej integracji. Jedna z uczestniczek - Julia,  z  klasy I powiedziała: „To była moja pierwsza wymiana, podczas której spędziłam wyjątkowy czas w Bonn. Myślę, że to wszystko, czego się dowiedziałam  zapamiętam na długo. Była to także doskonała okazja do rozwinięcia moich umiejętności komunikacji językowej".  (M&M)

2015-05-27 22:28:22