NEWS : COMENIUS - WIĘCEJ NIŻ PROJEKT

Liceum Salezjańskie z Wrocławia, jako placówka koordynująca europejski projekt Comenius, w dniach 30 maja - 4 czerwca br.  gościła uczniów oraz nauczycieli sześciu partnerskich szkół.  Było to ostatnie spotkanie, podsumowujące projekt.  Wzięli w nim udział przedstawiciele Cypru, Turcji, Rumuni, Hiszpanii, Francji, Portugalii. Międzynarodowa wymiana  i współpraca miała nie tylko charakter edukacyjny, lecz także stała się niepowtarzalną przygodą.

Zjazd we Wrocławiu był owocem 3 lat współpracy Liceum Salezjańskiego ze szkołami partnerskimi oraz przedłużeniem więzi zawartych podczas wcześniejszych wizyt.  W ramach Comeniusa  partnerzy spotykali się: w październiku  2013r. na Cyprze, w marcu 2014 r. w Turcji, w maju 2014r. w Rumunii, w październiku 2014r. w Hiszpanii, oraz w Portugalii w marcu br. i na francuskiej wyspie Reunion - w kwietniu br. Zlot w Polsce opierał się na zbudowanych więziach, co wytworzyło odczuwalną atmosferę przyjaźni i otwartości na świat wśród młodzieży. Intensywny program, w który weszli uczestnicy zawierał m.in. spotkanie z Prezydentem Wrocławia, oglądanie panoramy miasta, konkurs na najlepszy filmik, spływ pontonowy po Nysie Kłodzkiej, wycieczka do Parku Narodowego Gór Stołowych i rejs statkiem. Uczestnicy mieli okazję również poznać bogactwo polskiej kultury regionalnej poprzez łowienie i degustację ryb z potoków górskich, wysłuchanie tradycyjnych piosenek, skosztowanie polskiej kuchni. Jedna z uczestniczek projektu - Zuzanna powiedziała: „Największą wartością dla mnie jest to, że miałam okazje spotkać i poznać ludzi z najróżniejszych regionów, poznać ich kulturę, mentalność - to niesamowita część tego projektu”.  Tematem, który zgromadził uczestników na wszystkich zgrupowaniach była "Bioróżnorodność rzek". Projekt przyczynił się do powiększenia wiedzy uczniów i wzrostu świadomości na temat dbania o środowisko naturalne. „Dużą przygodą dla mnie było odejście od podręczników i przeprowadzenie badań terenowych, w praktyce - badając odczynniki rzeki”- mówił Mateusz. „Wszystko co dobre szybko się kończy. Ale sądzę, że to co zdobyliśmy podczas Comeniusa  oprócz wiedzy, to relacje, kontakty i otwartość na świat, które w czasach globalizacji są niezbędne dla naszego pokolenia”- stwierdziła Karolina. Uczniowie znakomicie poradzili sobie wykorzystując każdy aspekt projektu do poszerzenia swoich horyzontów i rozwoju. Wszyscy uczestnicy zapewnili, że będą nadal podtrzymywać zawarte kontakty, a nawet przyjaźnie. Goście żegnając się na lotnisku, w języku polskim już gwarantowali: „Kocham Polskę” i deklarowali chęć powrotu gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Po tak udanym Comeniusie, który okazał się pełnym sukcesem, szkoła czeka na odpowiedź odnośnie kolejnego projektu międzynarodowego Erasmus, którego tematem będą wulkany.  Wydarzenie zauważyły i relacjonowały Fakty TVP3Radio Rodzina oraz  szkolna telewizja TVSLOWROC. (ruf)

2015-06-08 17:03:02