NEWS: DRGANIA ZIEMI Z ERASMUSEM

W czwartek, 24 września br. grupa młodzieży Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu udała się do Dolnośląskiego Obserwatorium Geofizycznego PAN w Książu, aby tam zainaugurować w ramach programu  Unii Europejskiej Erasmus +  międzynarodowy projekt "Wulkany Europy".  Uczestnicy dowiedzieli się między innymi jak przy pomocy sejsmografu odnaleźć "złoty pociąg",  jakie drgania poza ruchami tektonicznymi odnotowuje stacja, dlaczego niejednokrotnie  informacje internetowe są szybsze od rozchodzących się  fal.

Spotkanie poprowadził mgr inż. Leopold Stempowski. Człowiek pełen pasji, ciepła i humoru. Opowiadał m.in. o wewnętrznej budowie kuli ziemskiej, dlaczego powstają trzęsienia ziemi i jak się je bada. W Polsce znajduje się 7 stacji sejsmograficznych. Między innymi w Krakowie, Książu, Suwałkach, Warszawie, Górce Klasztornej. Na przygotowanej prezentacji można było zobaczyć zdjęcie pierwszego sejsmografa Mainki, jak i teraźniejsze,  pionowe i poziome. Sejsmograf jest to urządzenie służące do wykrywania i rejestracji drgań skorupy ziemskiej wywołanych wstrząsami. Uczniowie dowiedzieli się również, że sejsmologia jest młodą dziedziną nauki, która ma zaledwie 150 lat. Daje ona największą wiedzę o wnętrzu ziemi. Dzięki niej można, np. wyznaczyć miejsca zagrożone trzęsieniami ziemi, poszukiwać złoża bogactw naturalnych, przewidywać i ostrzegać przed wybuchami niektórych wulkanów. Nie można jednak przewidzieć dokładnego czasu wystąpienia trzęsienia ziemi. Sejsmologia ma również wpływ na budownictwo. (asia)

2015-09-24 18:52:37