NEWS: SALEZ W LIDZE SAMORZĄDOWEJ

Drugie spotkanie Dolnośląskiej Ligii Samorządowej odbyło się w środę 23 września br.,  ponownie w biurze senatora Jarosława Obremskiego przy ulicy Legnickiej. W dyskusji wzięło udział kilkanaście uczniów liceów i studentów wrocławskich, a wśród nich liczna grupa uczniów Liceum Salezjańskiego z Wrocławia. W gronie prowadzących znaleźli się także absowenci Salezu.

Głównym tematem dyskusji były relacje pomiędzy rządem a samorządami. Temat został zrealizowany już we wstępie byłego wiceprezydenta Wrocławia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak ta kooperacja wygląda, a także poznać kilka przypadków kiedy „coś poszło źle”. Jako przykład zostały postawione orliki (finansowane z budżetu państwa), a także wielkie stadiony, jak na przykład nasz wrocławski (finansowane z budżetów samorządów). Następnie dyskusja odeszła od głównego tematu aby pomówić o oświacie. Poruszone zostało wiele kwestii, od podręczników, przez programy nauczania, aż po sens istnienia i sposób funkcjonowania gimnazjów. Wspomniane zostały także popularne ostatnimi czasy projekty naukowe. Czy pomagają uczniom i czy to dobry pomysł, by nauka na młodym (gimnazjalnym) poziomie odbywała się poza murami szkoły. Odbyła się także dyskusja o dobrym nauczycielu. Czy lepszy jest taki, który uczy jak się uczyć i zdać test gimnazjalny/maturę, czy też pasjonat, który potrafić zaszczepić zainteresowanie przedmiotem w młodzieży.  Na koniec, jedna z uczestniczek zapytała jak wyglądała współpraca senatora z prezydentem Wrocławia. Wyjątkowo (jak na ten czas) nie został poruszony kontrowersyjny temat uchodźców i imigrantów. (justko)

2015-09-25 12:08:42