NEWS: UCZYĆ SIĘ W EKOCENTRUM

W poniedziałek 16. listopada br. grupa uczniów Liceum Salezjańskiego brała udział w zajęciach o zmianach klimatu i energii, organizowanych przez Ekocentrum z ul. Św. Wincentego. Zajęcia odbywały się w ramach lekcji przyrody. Prowadziły je panie Agata  i Marta, które opowiadały nam o efekcie cieplarnianym i gazach cieplarnianych.

Dowiedzieliśmy się, że problemem nie jest efekt cieplarniany sam w sobie, ale skala produkcji gazów cieplarnianych. Jego głównymi emisjami są energetyka (25%), rolnictwo (24%), przemysł (21%) oraz transport (14%). Rozmawialiśmy również o tym, jak globalne ocieplenie odczuwa Polska i o jego skutkach. Podczas pracy w grupach wcieliliśmy się w kosmitów, którzy w 2050 roku obserwują, co dzieje się na Ziemi i robimy ekspedycję naukową, czy można uratować Ziemię. Na koniec spotkania mówiliśmy, jak można zmniejszyć efekt cieplarniany oraz obejrzeliśmy film „Kłamstwo, w którym żyjemy”. Było to ostatnie spotkanie z cyklu trzech. Pierwsze było o recyklingu, a drugie o drzewach, krzewach i ptakach Wrocławia. – Nie jest to jednak ostatnie spotkanie w ramach współpracy z Ekocentrum. Przygotowuje ono ofertę kolejnych edycji, które będą w następnym roku. Z niecierpliwością na nie czekam – mówi profesor Magdalena Szewczyk. – Wszystkie spotkania były bardzo pouczające, ale jednak ostatnie wywarło na mnie największy wpływ. Globalne ocieplenie to dość spory problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że za 50 lat Ziemia może wyglądać zupełnie inaczej niż dzisiaj, możemy się bić o jedną szklankę wody… - mówi jedna z uczestniczek spotkania. Dziękujemy Ekocentrum za pouczające wykłady i czekamy na kolejne. (magtr)

2015-11-19 06:47:20