NEWS: ARISS WKRACZA DO SALEZU

Środa 22 czerwca dla Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu była dniem historycznym i bardzo wyjątkowym. Rozpoczęcie międzynarodowego projektu ARISS włączyły Salez do grona nielicznych, prestiżowych szkół na całym świecie. Po raz pierwszy we Wrocławiu rozpoczęto przygotowania do rozmowy audio i video z astronautami przebywającymi blisko 400 km nad Ziemią. Projekt odkryty i przygotowany przez prof. Magdalenę Szewczyk oraz prof. Annę Bukiewicz-Szul swoją finalną realizacje będzie miał w ostatnich dniach miesiąca listopada.

Wydarzenie rozpoczął ciekawy wykład prowadzony przez prof. Bukiewicz-Szul. Dotyczył on genezy projektu ARISS, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz zaplanowanych wydarzeń. Kolejnym punktem programu była lekcja języka angielskiego, na której młodzież oglądała anglojęzyczne filmy dotyczącej tematyki ARISS i wspólnie z prof. Ewą Jaroszczuk omówiła fachowe słownictwo, które w nich występowało. Najważniejszym i najciekawszym wydarzeniem była wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców we Wrocławiu, prezesa Waldemara Sznajdera, wiceprezesa Piotra Walasa oraz Włodzimierza Tarnowskiego. Panowie przedstawili ideę krótkofalarstwa, projektu ARISS, a także omówili wszystkie aspekty działalności Polskiego Związku Krótkofalowców. Warto wspomnieć, że krótkofalarstwo jest hobby i wszelkie podejmowane aktywności w ramach PZK są działalnością wolontaryjną. W trakcie wykładu była okazja do obejrzenia i wypróbowania różnych sprzętów radioamatorskich. Kilkoro uczniów Salezu nawiązało swoje pierwsze połączenia radiowe podczas tzw. „wywołania ogólnego”. Było to bardzo ciekawe przeżycie. Ostatnim punktem programu dnia była emisja filmów anglojęzycznych ukazujących życie astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Projekt ARISS, jest edukacyjnym projektem Światowej Społeczności Radioamatorów oraz Międzynarodowych Agencji Kosmicznych. Jego celem jest rozwijanie tzw. STEM (nauk ścisłych, nowych technologii, inżynierii oraz matematyki) oraz przybliżanie tematyki związanej z krótkofalarstwem i astronautyką. Zakończeniem projektu jest radiowe połączenie z astronautą przebywającym (i posiadającym uprawnienia radioamatorskie) na ISS. W ramach realizacji projektu Liceum Salezjańskie wraz z PZK przygotowało mnóstwo aktywności, m.in.: warsztaty astrofizyczne, krótkofalarskie oraz fotograficzne; konkursy międzyszkolne (Kapsuła ludzkości, fotograficzny, literacki), szereg wykładów o tematyce astrofizycznej, radioamatorskiej; zajęcia lekcyjne dedykowane sprzężone z tematyką projektu, obserwacje nieba, emisja filmów, wyjazd na Konferencję ARISS i wiele innych atrakcji. Projekt w wielu miejscach będzie się pokrywał z innym realizowanym przez Liceum Salezjańskie projektem w ramach Erasmus +, dotyczącego wulkanów. Pod koniec listopada planowana jest wielka uroczystość , na której podsumowane zostaną etapy realizacji projektu, ale przede wszystkim nastąpi spektakularne połączenie ze stacją ISS. Projekt dzielony jest z włoską szkołą Scuola Secondaria di Primo Grado “Niccolò Pisano”. (a.b-sz)

2016-06-23 20:16:14