KONKURS LITERACKI 2008 - EDYCJA IV

ZŁOTE PIÓRO 2008 WRĘCZONE

W poniedziałek 1 grudnia w samo południe, Sala Wielka wrocławskiego Ratusza gościła laureatów  IV Dolnośląskiego Konkursu o Laur Złotego Pióra „My Polacy – My Dolnoślązacy”.    I choć był to zwyczajny dzień to dla wielu młodych ludzi stał się on nadzwyczajnym. Organizatorzy konkursu: Liceum Salezjańskie z Wrocławia oraz redakcja wrocławskiej edycji Gościa Niedzielnego   i powołane przez nich jury z grupy przeszło 160 uczestników wyłoniło i wyróżniło 30. Przybyli na uroczystą galę w napięciu oczekiwali na ogłoszenie ostatecznego werdyktu. I tak za najlepszego „mistrza pióra” zasługującego na Złote Pióro uznano uczennicę I LO im. Bolesława Chrobrego z Kłodzka Annę Pietkiewicz, która zrealizowała temat „Eurosamotność. Życie rodzinne współczesnych polskich emigrantów”. Zwyciężczyni w nagrodę otrzymała laptopa, jak i złote pióro. Oto co napisała:

„Kolebiący się z boku na bok, stary autobus zatrzymał się przy bramie cmentarza w Obietnicach Wielkich. Kobieta mocniej zacisnęła wilgotne dłonie na wieńcu z białych kalii i rzuciwszy krótkie pożegnanie kierowcy, wysiadła. Ledwo widoczne w słonecznym blasku niteczki babiego lata kleiły się jej do ust, gdy po chwili wahania ruszyła niespiesznie za tłumem żałobników. Mrok małej kapliczki początkowo zupełnie ją oślepił, a słowa księdza znużyły. Patrzyła tępo na białą twarz matki. Wypadało jej zapłakać, wiedziała o tym. Czuła na sobie badawcze spojrzenia stojących wokół ludzi. Koleżanki mamy, starsze panie w puchatych nakryciach głowy, co raz podawały jej – niby to ukradkiem – staromodne, materiałowe chusteczki. Przyjmowała je z grzecznym skinieniem głowy, a potem – wciąż suche – wykręcała między palcami, kipiąc z wściekłości i wstydu. (...) Modliła się w duchu, by nie pytano ja o mamę. Po tylu latach poza polską nie miała pojęcia, co się z nią działo.”

Ponadto pozostali uczestnicy realizowali  inne dwa tematy:

„Póki jesteśmy, Polska żyje, Rzeczpospolita znaczy: my”. Rozważ myśl Stanisława Wyspiańskiego w  kontekście obecnej zjednoczonej Europy bez granic” oraz

„Do was, do was należy położyć zdecydowaną zaporę demoralizacji – zaporę tym wadom społecznym, których ja tu nie będę nazywał po imieniu, ale o których wy sami doskonale wiecie” (Jan Paweł II). Czy rzeczywiście wiesz, umiesz, a przede wszystkim czy chcesz postawić zaporę?”

Wśród nich na kolejne miejsca i nagrody specjalne zasłużyli:

miejsce II

Kamil Golec,  Publiczne Gimnazjum nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim

(otrzymał wysokiej klasy telefon komórkowy),

Andrzej Gottwald,  Liceum Salezjańskie we Wrocławiu

(otrzymał wieżę audio),

miejsce III

Jacek Klimczak, Zespół Szkół w Górze (otrzymał wycieczkę zagraniczną)

Katarzyna Dolata, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Oławie

(otrzymała kurs prawa jazdy).

Do grona specjalnie wyróżnionych jury zaliczyło także:

Karolinę  Rączkowską - Gimnazjum nr 2, Oleśnica

Edytę Krawiec -  LO w Strzelinie

Juliana Wypasek -  I LO w Lubinie

Agatę  Kozołup - XIV LO  we Wrocławiu.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Kościoła lokalnego oraz władz samorządowych, jak i sponsorzy. Na zakończenie gali  odbył się solowy koncert Basi M.

Organizatorzy jeszcze raz gratulują wszystkich uczestnikom konkursu bardzo głębokiej i mądrze ambitnej realizacji zaproponowanych tematów jak i dziękują opiekunom, a także sponsorom za podjętą troskę. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczny  V Dolnośląski Konkurs o Laur Złotego Pióra, o którym będziemy informować we wrześniu 2009 roku.

SPONOSORZY

BIURO PODRÓŻY HORYZONT - WROCŁAW