SZKOLNY PROJEKT MISYJNY – LIBERIA 2014

LIBERIA 2014

PROJEKT MISYJNY MŁODZIEŻY SALEZJAŃSKIEGO WOLONTARIATU MISYJNEGO
PRZY LICEUM SALEZJAŃSKIM WE WROCŁAWIU

Jest to już nasz X projekt misyjny. Można powiedzieć jubileuszowy. Wyjątkowy. Po pięciu projektach na Syberii, jednym w Mongolii i trzech w Ghanie przyszedł czas na Liberię. Kraj ten leżący w zachodniej Afryce jeszcze nie tak dawno pogrążony był w wojnie domowej. To tam stał się mocno obecny problem "dzieci żołnierzy". Od  zakończenia bratobójczych walk mija już 11 lat. Jednak ich skutki trwają do dzisiaj. Ma to przede wszystkim miejsce  "w duchowej i psychicznej kondycji" ludzi młodych. Dlatego, z gotowością rozpoczęcia tam stałej współpracy, jedziemy, aby przede wszystkim być misjonarzami nowej Nadziei. W projekcie weźmie udział 7 wolontariuszy. Grupie będzie przewodził ks. Jerzy Babiak. W stolicy Liberii Monrovia w Ośrodku Salezjańskim  w dniach 2-29 lipca podejmiemy wysiłek pomocy w prowadzeniu półkolonii dla blisko 400 dzieci. Zabieramy dla nich wiele przygotowanych gier i zabaw, a także zebrane pieniądze, piłki, środki plastyczne i medyczne. W trakcie będziemy realizowali reportaż filmowy, a także każdego dnia będziemy pisali Dziennik z Podróży do lektury którego zachęcamy. Polecamy się Państwa serdecznej pamięci przede wszystkim tej w modlitwie. Wszystko w rękach Boga !

Mateusz Misiewicz:

" Nareszcie kończą się  przygotowania do najdłuższej i najbardziej ekscytującej wyprawy w tym roku. Zakupy zrobione, walizki zapełnione sprzętem sportowym i zabawkami dla dzieci z Monrovii.  Mam nadzieję, że dobrze zniosę pobyt w klimacie równikowym; będę mógł pracować i bawić się z młodzieżą na prowadzonej przez nas półkolonii. Nie obawiam się chorób tropikalnych chociaż wiem, że są groźne. Liczę na poznanie prawdziwego, codziennego życia i kultury mieszkańców Liberii. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy cieszyć się z wakacji nad oceanem".

Kuba Grata:

"Już za kilka dni mój kolejny wyjazd w ramach wolontariatu misyjnego. Po Syberii przyszedł czas na Afrykę, dokładnie Liberię. Cieszę się, że mogę tam pojechać, zdobyć nowe umiejętności, doświadczenia i co najważniejsze pomóc im na miejscu. Jedynie moje obawy dotyczą chorób tam panujących i pogody, która może nam przeszkodzić w wykonaniu zamierzonych zadań".

Magdalena Paplińska:

"Z niecierpliwością czekam na wyjazd do Liberii i na to co tam zobaczę. Nie mogę się doczekać zabaw z dziećmi. Chcę dowiedzieć się jakie mają podejście do innych. Jestem ciekawa jak ludzie mieszkają w Afryce. Boje się trochę malarii, która tam jest. Nie chciałabym na to zachorować".

Ania Śnieżek:
"Często znajomi pytali: "Boisz się?" Oczywiście, że tak! Nie boję się jednak ogromnej odległości w jakiej będę od domu, warunków jakie tam spotkam czy chorób o których wszyscy mówią z przerażeniem. Pod tym względem jestem dziwnie spokojna. Wiem, że skoro po wielu próbach ostatecznie zalazłam się na liście wolontariuszy tego projektu - Bóg tego chciał. Wiem, że będzie nade mną czuwał i mnie prowadził. Boję się momentu wyjazdu. Momentu w którym wszystko się skończy - momentu rozstania. Nie myślę teraz o moich uczuciach, chociaż wiem, że włożę w to całe moje serce, myślę o dzieciakach które po miesiącu szczęścia ponownie wrócą do szarej rzeczywistości. Pomimo, że na miejscu nie zastaniemy komfortowych warunków i poznamy świat-biedny świat, o którym nie mamy jeszcze pojęcia, nie ma to dla mnie większego znaczenia. Najmniejszy uśmiech sprawi mi ogromną radość. Liczę, że będzie ich jak najwięcej".

kraj: Liberia
gdzie: Monrovia
cel: półkolonia dla dzieci i prace remontowe
termin realizacji: lipiec 2014r.
ilość osób: opiekun + 8 osób
rodzaj podróży: bus, samolot