SZKOLNY PROJEKT SYBERIA 2010 - DZIENNIK Z WYPRAWY

2010-07-18 06:24:55
PIENIĄDZE, PRACA I KARAOKE

Część osób dalej idzie prostować gwoździe. Zadanie to jest monotonne, żmudne i męczące. Ja z Anią sprzątamy wieżę kościelną, gruntując potem cement na podłodze. Chłopcy dalej zajmują się dachem albo robieniem płotu w stolarni. Dwie dziewczyny zajmują się plewieniem grządek z warzywami. Pracujemy mimo chwilowego deszczu, który później przechodzi w intensywny  upał. W czasie naszej pracy Karolina z Maćkiem, Marcinem i Juliją kontynuują przygotowanie teatrzyku wraz z tutejszymi dziećmi. Na jutro przewidziana jest jego premiera. Będzie to przedstawienie scenki biblijnej o Arce Noego. Robota idzie płynnie i szybko mija czas. Pora na obiad. Jest godzina 14.00. Zupa z ryżem oraz młoda kapusta są sycące. Chwila przerwy, podczas której idziemy do sklepu. To zadziwiające, że Rosjanie mają nawet takie nominały w banknocie jak 1000 rubli. Podobnie jak u nas było przed reformą walutową. Dewaluacja, która miała miejsce w 1998 r. została dokonana w stosunku 1 000 : 1 nowego rubla rosyjskiego. W nominale pieniężnym w Rosji spotykamy 10 rubli zarówno w banknocie jak i w monecie. Trochę to dziwne. Najniższy nominał to 1 kopiejka a najwyższy 5000 rubli. Po zrobieniu zakupów wracamy do domu i do naszych prac. Płot  jest zbijany i malowany farbą ochraniającą drewno. Trwa kontynuacja pozostałych prac. Magda M. i Julia oczyszczają z chwastów teren wokół budowy. Jak się okazuje Julia bardzo dobrze posługuje się kosą co znacznie przyśpiesza ich zadanie. Kończymy o 17.30. Później prysznic w przyjemnej zimnej wodzie, która nas chłodzi i orzeźwia po pracy. Msza. Wspólny śpiew w kościele zazwyczaj jest w dwu językach. My śpiewamy polskie wersje pieśni a pozostali  rosyjskie albo wspólnie śpiewamy po łacinie.  Od razu po Mszy idziemy na przepyszną kolację. Zapiekany ryż z jabłkami i cynamonem. Pyszności! Każdy z nas bierze dokładkę. Ten posiłek Goi i chłopców z Kłodzka sprawia wszystkim wiele radości. O 20.00 zaczynamy Karaoke, które trwa aż do ciszy nocnej, tj. do godz. 22.00.  Płyty Karaoke zostały przywiezione przez nas dwa lata temu i teraz przysporzyło nam wiele radości.  Przyjemnie spędzić razem czas śpiewając. Jak się okazuje wielu z nas ujawnia swój talent śpiewaczy. Teraz każdy z nas szykuje się do snu walcząc z komarami, które dzisiaj okropnie gryzą.

Aleksandra Skorsetz