AKTUALNOŚCI

ERASMUS+ NEAPOL DZIENNIK 1-9IV

DZIEŃ 7 - SOFATARA____________

 

Kolejny dzień naszej wizyty w Neapolu. Dzisiaj o godzinie 9.00 wyjechaliśmy spod szkoły na wulkan Solfatara. Jest to aktywny wulkan z którego wydobywają się opary i jest nieprzyjemny zapach siarki. Z paru miejsc wulkanu wydobywa się dym. Na środku jest krater z wodą termalną która bulgocze z powodu temperatury, kiedyś ludzie przyjeżdżali się kąpać w tej wodzie uważali że leczy ona reumatyzm. Temperatura osiąga ok.150 C. Magma, która jest pod spodem ogrzewa wodę w której żyją bakterie bacillus acidocalidarius . Obok jest studnia z wodą, którą ludzie pobierali. Była lecznicza na bóle głowy i na bezpłodność. Kiedy dotknęło się ziemi była ona gorąca, powietrze również . Następnym punktem dzisiejszego dnia było Pozzuoli. Powstałe w XIX w. Był to market, spotykali się tu ludzie i rozmawiali ze sobą. Nastepnie poszliśmy na plaże Beach Toretta gdzie były niesamowite widoki na morze. Później mieliśmy czas wolny przez ok 3 godz. Następnie wszyscy poszliśmy obejrzeć sztukę, która przedstawiała rok 1970 w ktorym to ludzie opuścili Pozzuoli ponieważ było zagrożenie trzęsieniem ziemi i wybuchem wulkanu. Postanowili on wrócić i odbudować miejscowość. Najważniejsze było przesłanie tej sztuki chodziło w niej o to, że można mieć dom w swoim sercu nawet jeśli się go opuści . Dla niektórych z nas ten dzień był ostatni kiedy mogliśmy się wszyscy razem zobaczyć. Był on bardzo udany .  (Mary) 

 

DZIEŃ 6 - WESUWIUSZ____________

W kolejnym dniu projektu w Neapolu odwiedziliśmy główny punkt wyjazdu, czyli wulkan Wesuwiusz. Już o godzinie 8.00 wszyscy spotkali się w szkole i wyruszyli by zobaczyć ogromny, spokojny wulkan który ostatni raz wybuchał w 1944 roku. Dziś po tysiącach lat od momentu gdy Wezuwiusz zniszczył Pompeje mieliśmy szansę zobaczyć go z bliska, wspominając jego niszczącą moc. Z samego szczytu rozchodził się niesamowity widok na cały Neapol i okolice. Następnym punktem wycieczki była miejscowość Oplontis gdzie zobaczyliśmy ruiny niesamowitej posiadłości, która została zniszczona w wyniku erupcji. Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie niektóre rysunki na ścianach oraz fragmenty kolumn zatopione niegdyś w lawie. Cała posiadłość musiała być ogromna z pomieszczeniami dla niewolników oraz ze stajnią. Z pozostałości wyposażenia można było stwierdzić że w pokoju jadalnym (triclinium) ludzie leżąc jedli przy ścianach, natomiast sam stół z jedzeniem znajdował się w centralnej części pokoju. Ostatnim przystankiem w dzisiejszym dniu było Museo Archeologico Virtuale. Przedstawiało historie życia i funkcjonowania ludzi w czasach antycznych. Całe muzeum było zrobione w bardzo nowoczesnym stylu, wszystkie obrazy były wyświetlane i poruszały się. Na koniec zwiedzania zobaczyliśmy film 3D o erupcji Wezuwiusza. Film był po angielsku, oprócz efektu trójwymiaru również miejsce na którym siedzieliśmy poruszało się co wzmacniało wrażenie wybuchu. Na koniec zmęczeni lecz pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do domów naszych tutejszych opiekunów. (Juli)

 

DZIEŃ 5 - NEAPOL____________

W dniu dzisiejszym gospodarze zaproponowali zwiedzanie Neapolu. Pierwszym punktem był ratusz, gdzie odbyło się spotkanie z prezydentem Neapolu Luigi de Magistris. Z wielką radością przywitał on przybyłych. Każdy mógł zrobić pamiątkowe grupowe zdjęcie. Nie odbyło się również bez wręczenia prezentów. Potem odwiedzono wiele placów, kościołów oraz stacje metra. Wśród nich zaprojektowaną modernistyczną przez arabskiego architekta Karim Rashida. Na innej stacji mogliśmy zobaczyć wielkich rozmiarów kopię pomnika Herkulesa. Kolejna zachwycała pięknymi krajobrazami plaży, które znajdowały się na ścianach oraz niebieską przestrzenią, jak i również kolorowymi światłami. Zostały one zaprojektowane przez Blanca. W czasie wolnym można było wędrować po pięknych uliczkach kupując drobne upominki oraz próbując wyśmienitego włoskiego graffa - specjalny donut posypany cukrem podany na ciepło. Wieczorem wspólnie spotkano się na pizzy, gdzie do późnych godzin miło spędzono czas. (asia)

 

DZIEŃ 4 - LICEO GALILEO i GROTA SEIANO____________

Drugi dzień w Neapolu. W naszej partnerskiej szkole Liceo Galileo uczestniczyliśmy w lekcjach matematyki, włoskiego, fizyki i innych,  a okazją do dobrego poznania się był przygotowany wspólny poczęstunek. Największym zaskoczeniem oprócz tradycyjnych słodyczy włoskich był tort w kształcie napisu "Erasmus", gdzie każda litera była ozdobiona flaga narodową. Po spotkaniu w szkole udaliśmy się autokarem do jaskini  "La grota di Seiano", po przejściu której "na przestrzał" /700 m/  zobaczyliśmy antyczny teatr rzymski,  "L'area dei teatri ". Następnie mieliśmy czas wolny, podczas którego poszłyśmy nad morze Tyreńskie zobaczyć piękne widoki Neapolu (kot.)

 

DZIEŃ 3 - MONTE CASSINO____________

Za nami kolejny dzień projektu. Dzisiaj po szybkim śniadaniu i pakowaniu wyruszyliśmy z Rzymu w dalszą podroż do Neapolu. Na początku wjechaliśmy na wzgórze Monte Cassino. To historyczne miejsce walk alianckich żołnierzy z czasu II wojny światowej ma dla Polaków wartość szczególną. Przeszło tysiąc poległych naszych żołnierzy biorących udział w zdobywaniu twierdzy przemawia mocniej niż najlepsza lekcja historii. Najpierw odwiedziliśmy polski cmentarz, na którym złożyliśmy kwiaty w centralnym jego miejscu, przy pomniku gen. Władysława Andersa, dowódcy wojsk polskich. Tam również pomodliliśmy się za dusze poległych rodaków. Ja dodatkowo odnalazłam grób mojego pradziadka - Józefa Klimowicza. Następnie odwiedziliśmy klasztor św. Benedykta i św. Scholastyki, jednocześnie nawiedzając ich groby. Popołudnie spędziliśmy w przepięknym, nadmorskim miasteczku Gaeta. Tutaj mieliśmy czas wolny. Część grupy zwiedzała Stare Miasto z malowniczymi kamienicami i uliczkami, a niektórzy opalali się nad woda, inni poszli do pobliskiej tawerny, aby skosztować między innymi egzotyczne kalmary. Około godziny 16.00 udaliśmy się już do Neapolu, skąd około godz. 18.00 odebrali nas nasi rówieśnicy wraz z rodzicami. (tereska)

 

DZIEŃ 2 - RZYM 2____________

Drugi dzień Erasmusa rozpoczął się bardzo wcześnie. Już o godz, 7.00 pobudka, a o 8.00 wyszliśmy na Msze św. z papieżem Franciszkiem. Zanim weszliśmy na plac św. Piotra zostaliśmy dokładnie skontrolowani przez ochronę. Musieliśmy przejść aż przez 3 bramki. O godzinie 10.00 rozpoczął się odmawiany w trzech językach różaniec, a o 10.30 Msza. Po niej wyruszyliśmy, aby dalej zwiedzać kolejne piękne zabytki Rzymu. Wśród nich znalazły się: Ołtarz Ojczyzny na placu Weneckim, Forum Romanum, Coloseum. Dalej zobaczyliśmy Circo Massimo i Usta Prawdy. Na koniec naszej dzisiejszej wycieczki poszliśmy do ogromnej i przepięknej bazyliki św. Piotra. Tam przede wszystkim odwiedziliśmy i pomodliliśmy się przy grobie św. Jana Pawła II. Dzień zakończyliśmy krótkim spacerkiem do domu po rzymskich uliczkach. (marysia)

 

DZIEŃ 1 - RZYM____________

W piątek, 1 kwietnia br. grupa młodzieży Liceum Salezjańskiego z Wrocławia, biorąca udział w projekcie Erasmus+, wraz z koordynatorem projektu prof. Magdaleną Szewczyk oraz z dyrektorem ks. Jerzym Babiakiem, w godzinach wieczornych wyruszyła do Neapolu. Po drodze nie mogło zabraknąć postoju w stolicy Włoch – Rzymie.

Po blisko 18 godzinach jazdy, grupa dotarła do leżącego w centrum miejsca zamieszkania. Przy sprzyjającej pogodzie, ok. 21 stopni Celsjusza młodzież miała okazję udać się do Watykanu, na plac świętego Piotra, gdzie w najbliższą niedzielę weźmie udział w uroczystej Mszy Św. prowadzonej przez papieża Franciszka. Odwiedzono również Panteon, Fontannę di Trevi i wiele innych atrakcji, z których słynie to przepiękne miasto. Podczas zwiedzania był również czas na zakup pamiątki czy wspólne zjedzenie lodów włoskich gelato oraz pizzy. (Asia)

2016-04-03 05:01:28

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com