AKTUALNOŚCI - Archiwum grudzień 2013

POMOC LIDII: KONCERT KOLĘD - 26 I

 


2013-12-31 16:21:20

WARSZTATY: CYPR 2014 - brak miejsc

Nasza szkoła została zaakceptowana jako partner w projekcie Youth Exchange. Tematem projektu jest Climate Changes As Fast As Fashion. Koordynatorem tej akcji jest szkoła cypryjska z Limassol. W działaniach projektu będziemy uczestniczyć od kwietnia 2014 roku. W sierpniu planowane są ośmiodniowe warsztaty w Limassol, w których ze szkoły będzie brało udział 8 osób z prof. Magdaleną Szewczyk. Wraz z nami w warsztatach będą brać uczniowie z Malty, goście z Austrii, Bułgarii, Rumunii, Estonii. Koszty wyjazdu są pokryte z grantu. Jedynie uczniowie opłacają 30% kosztów transportu.

Wolnych miejsc brak.

Program warsztatów: [pobierz]


2013-12-28 15:18:06

ŻYCZENIA: BOŻE NARODZENIE 2013


2013-12-24 13:15:54

POLECAMY: SZKOLNE MEDIA NA ŚWIĘTA

Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenie, przeczytania czy też posłuchania szkolnych produkcji medialnych, które specjalnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowali uczniowie:

TVSLO:  "A gdyby Jezus dzisiaj" (spektakl wyreżyserowany przez Koło Teatralne)

TVSLO:  Wiglia Szkolna - relacja i życzenia

RADIO: audycja w Radio Rodzina "Czy w Bożym Narodzeniu tradycja zwycieży wiarę?"

PRASA: KONTAKT wydanie świąteczne - słowo na święta dyrektora szkoły, rekomendacje książkowe, artykuły: "Świąteczny smutek", "Największa czytelnie w mieście" i "Psychologia kolorów".


2013-12-24 13:12:27

NEWS: TVSLO W TV TRWAM

Studio telewizyjne najnowszej generacji, wizyta u wizażystki, udział w programie na żywo to tylko niektóre niespodzianki, które spotkały uczniów i profesorów Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu w TV Trwam.  W dniu 18 grudnia br. we wtorek,  na specjalne zaproszenie, wzięli oni udział w programie z cyklu "Ze szkolnej ławki".

 Prowadzący program ks. Antoni Balcerzak, salezjanin jak sam powiedział zaprosił liceum urzeczony materiałami filmowymi zrealizowanymi przez szkolne koło filmowe TVSLO. Wielość i różnorodność materiałów umieszczonych na kanale YouTube  stały się tematem przewodnim i pozwoliły zrealizować program w sposób bardzo przekrojowy i ciekawy. W czasie przeszło 1,5 godziny można było obejrzeć fragmenty reportaży, wywiady, newsy i reklamę szkoły, a także dowiedzieć się o sposobach pracy koła.  Równolegle do omawianej działalności filmowej, pojawiały się liczne wątki obejmujący ofertę i inną aktywność szkoły. Prowadzący zwrócił uwagę na Ligę Nauki, Szkolne Koło Pro Live i  Wolontariat Misyjny. "Tylko pozazdrościć takiej szkoły"- powtarzał ks. Balcerzak. Zgodnie z założeniami programu pojawił się także czas na telefony widzów. Telefony między innymi od rodzica wychowanka liceum oraz uczennicy gliwickiego gimnazjum w swojej treści uwydatniły atrakcyjność, wartość i ważność szkoły. Cały program stał się doskonałą okazją opowiedzenia o liceum bardzo szerokiemu zakresowi odbiorców, a dla uczestników nowym medialnym doświadczeniem. Liceum Salezjańskie we Wrocławiu już po raz drugi uczestniczyło w programie TV TRWAM "Ze szkolnej ławki". Pierwszy program został zrealizowany w styczniu 2012 roku i dotyczył przedmiotu historia. (gio)

"ZE SZKOLNEJ ŁAWKI" - TVSLO WROC - 18 grudnia 2013r. [zobacz]

FOTOREPORTAŻ [zobacz


2013-12-23 15:12:24

NAJCIEKAWSZE WYDARZENIA ROKU 2013


2013-12-23 11:23:43

PRZERWA ŚWIĄTECZNA: 23 XII 2013r. - 6 I 2014r.

Od 23 grudnia 2013 r. do 6 stycznia 2014 r. trwa bożonarodzeniowo-noworoczna przerwa świąteczna. W tych dniach sekretariat szkoły jest zamknięty. Wszystkim życzymy błogosławionego, bezpiecznego, radosnego odpczynku i świętowania.

ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły


2013-12-22 23:41:39

SUKCES: FILMOWE ZWYCIĘSTWO TVSLO

Z radością informujemy, że  film naszego szkolnego koło TVSLOWROC pt. "Za rękę"  w V Przeglądzie Filmów Uczniowskich "Młodzi Filmowcy" w Ziębicach zdobył I miejsce. Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunowi panu Kamilowi Łohunko.  Życzymy dalszych sukcesów!  Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia reportażu, który  opowiada o pracy naszych wolontariuszy wśród osób w podeszłym wieku, a którego ideą powstania było prawo człowieka do "naturalnej śmierci".

 "Młodzi Filmowcy" wystartowali po raz piąty [www.ziebice.pl]2013-12-20 23:19:50

NEWS: SALEZ WIGILIJNIE RAZEM

W czwartek 19 grudnia br. zgodnie z tradycją Liceum Salezjańskiego odbyła się wigilia szkolna, podczas której wszyscy przybyli wspólnie świętowali i cieszyli się z nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania fragmentu Pisma Świętego i modlitwy oraz wspólnego śpiewania kolęd.

Następnie zgromadzeni  mieli okazję obejrzeć  przedstawienie jasełkowe, które przygotowała klasa pierwsza pod czujnym okiem prof. Jerzego Weltera, opiekuna szkolnego koła teatralnego. Na koniec wysłuchaliśmy życzeń od proboszcza parafii - ks. Andrzeja Godynia, dyrektora Zgromadzenia Salezjanów - ks. Bolesława Kaźmiercaka oraz dyrektora liceum - ks. Jerzego Babiaka. Po części oficjalnej nadszedł upragniony moment składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem, podczas którego każdy mógł powiedzieć i usłyszeć coś miłego. Wszyscy mogli również wziąć udział w poczęstunku przygotowanym przez uczniów szkoły. Po zakończonej kolacji można było zakupić bombki karczochy tudzież decoupage oraz stroiki świąteczne, które wykonała młodzież liceum.  Zysk z ich sprzedaży w całości został przeznaczony na cele misyjne szkolnego projektu misyjnego Liberia 2014. Miłym dodatkiem spotakania był także przygotowany dla wszystkich uczestników świąteczny numer szkolnej gazetki Kontakt. Jak co roku spotkanie okazało się świetną okazją do spotkania ze znajomymi i pogłębienia wzajemnych relacji. Już teraz zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i absolwentów na następną wigilię szkolną, która odbędzie się w przyszłym roku.

Basia Kozak, kl. II

FOTOREPORTAŻ [zobacz]


2013-12-20 22:43:47

NEWS: ŚWIĘTA Z FRANCUZKĄ PO FRANCUSKU

W środę 18 grudnia 2013 r. grupa uczniów klasy I ucząca się języka francuskiego, odbyła kolejne pozalekcyjne zajęcia z naszym szkolnym francuskim „native speakerem”, panią Sophie Tara.

Były to zajęcia poświęcone tradycjom Bożego Narodzenia we Francji. Dzięki pani  Sophie poznaliśmy  nazwy potraw, które zajdują się na stole wigilijnym we Francji, szukaliśmy różnic między zwyczajami świątecznymi w Polsce i we Francji, zobaczyliśmy wystawę sklepową w Paryżu przygotowaną z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a nawet listę zakupów zrobioną na tę okazję. Bardzo lubimy zajęcia z panią Sophie, na których uczymy się w swobodnej, sympatycznej atmosferze. Słuchając rodowitej Francuzki przyzwaczajamy się do lepszego zrozumienia tego pięknego języka. Zajęcia te są dobrą alternatywą dla „normalnych”, „poważnych” lekcji – jest tu zdecydowanie luźniej i radośniej.

Joyeux Noël!

uczniowie kl. I: Agnieszka Tokarek, Magda Trutowska, Teresa Wysocka, Weronika Wysocka, Łukasz Podgórny, Tomek Wojdon

FOTOREPORTAŻ [zobacz]


2013-12-20 22:33:31

NEWS: SZUSOWANIE ROZPOCZĘTE

Inwersja, słońce, stoki równe jak stół to tylko niektóre z atrakcji,  które czekały na grupę Salezu inaugurującą w sobotę 14 grudnia br. Salez Sezon Narciarski 2013/2014.

I choć we Wrocławiu nic nie zapowiadało dobrego szusowania, to w momencie dotarcia do kompleksu narciarskiego Czarna Góra okazało się, że można czuć się tam jak w prawdziwym austriackim SKI kurorcie. Pełne słońce, wyratrakowane stoki, brak kolejek przy bramkach spowodowały efekt radości, ale i po prostu efekt "najeżdżenia się". Uczestnicy i organizatorzy zachęceni wieloma pozytywnymi doświadczeniami już dzisiaj zapowiadają kolejne szkolne wyjazdy na narty. Ten najbliższy to Biała Szkoła w Zieleńcu. 


2013-12-14 17:20:02

NEWS: TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

Od początku października do końca listopada br. na godzinach wychowawczych odbywał się cykl lekcji dotyczących zagadnień związanych z Edukacją Globalną. Uczniowie mogli dowiedzieć się na temat Sprawiedliwego Handlu, konfliktu etnicznego w Rwandzie oraz o dzieciach ulicy i rzeczywistości południowoamerykańskich slumsów. Podsumowaniem akcji był obchodzony w dniach 18-22 listopada Tydzień Edukacji Globalnej.

Zajęcia były prowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu „Razem dla Rozwoju – Aktywna Edukacja Globalna w Szkołach”, z inicjatywy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu oddział we Wrocławiu przy współudziale finansowym w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2013r.


2013-12-13 18:01:25

NEWS: BADANIE CHEMICZNE ŚLĘZY

Jednym z założeń realizowanego przez Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu projektu Comenius: "Bioróżnorodność rzek" jest przeprowadzenie badań chemicznych wybranej rzeki. Grupa 7 uczniów zaangażowana w projekt zebrała się w celu zbadania wody rzeki Ślęzy. Próbki wody pobrał Han z klasy I z miejsca na Klecinie.

Na początku spotkania prof. Magdalena Szewczyk zapoznała uczniów z pracą nad projektem, stroną internetową, wypracowanymi do tej pory produktami, planami na przyszłość. Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów pracując w grupach badali zawartość w wodzie azotanów, fosforanów, amoniaku, żelaza. Określili pH wody i jej twardość. Badania te były proste do przeprowadzenia z użyciem walizki eko-badacza. Nasze doświadczenia powtórzone zostaną na wiosnę i ubogacone o badanie fauny obecnej w rzece Ślęzy. Wyniki tych eksperymentów przedstawi Mateusz Misiewicz na spotkaniu w Stambule, gdzie będziemy mogli porównać nasze rezultaty z wynikami badań uczniów z innych krajów.

2013-12-12 22:59:31

NEWS: CUDOWNE JAJKO NA LIDZE NAUKI


"Jajko jako cudowne źródło substancji życia". Tak brzmiał temat wykładu, który 12 grudnia w Liceum Salezjańskim, wygłosił do uczniów prof. dr. hab. Tadeusz Trziszka z Katedry Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Prezentacja została przedstawiona w ramach szkolnej Ligi Nauki.

Na początek prowadzący wykład przedstawił proces i czas powstawania jajka, następnie opisał jego skład chemiczny i wpływ na zdrowie człowieka. Opowiadając o pracy i badaniach profesorów oraz studentów Uniwersytetu Przyrodniczego zobrazował wszystkim, jak na przestrzeni 20 lat wraz z poszerzającą się wiedzą na temat jajek, zmieniał się pogląd i stosunek człowieka do ich spożywania. Po wykładzie zgodnie ze zwyczajem przyszła pora na pytania od uczniów i profesorów. Po gromkich brawach i życzeniach związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia zakończyło się kolejne spotkanie naukowe. Dostarczyło nam ono wiele ciekawych i interesujących informacji. Między innymi tą, że każdego dnia ze spokojem możemy spożywać, najlepiej na miękko, dwa jajka.
                                                                                                                                                 Basia Kozak, kl. II

FOTOREPORTAŻ [zobacz]


2013-12-12 21:55:06

ROCZNICA STANU WOJENNEGO - 13 XII

W piatek 13 grudnia br. wspomnimy kolejną Rocznicę Wprowadzenia Stanu Wojennego. W tym dniu na Mszy o godz. 9.40 pomodlimy się za poległych i poprosimy o umocnienie wolności, a potem kl. IIIa w sali teatralnej przedstawi okolicznościową akademię. Obowiązkowo przychodzimy w strojach galowych!


2013-12-12 16:57:54

ZAPOWIEDŹ: EKSPANSYWNOŚĆ J.POLSKIEGO

Drodzy Uczniowie!
      Serdecznie zapraszam Was do oglądnięcia wykładu prof. Jana Miodka pt: "Polszczyzna najmłodszych pokoleń".  W następnym tygodniu chciałbym zaprosić uczniów moich grup (klasa I i II) do dyskusji na temat ekspansywności języka polskiego, wpływu języka angielskiego na nasz język ojczysty i potencjalnych zagrożeń jakie on za sobą niesie. Poruszymy także wiele kwestii dotyczących różnych zjawisk językowych w języku polskim i angielskim. Nie chciałbym, aby nasze spotkanie przerodziło się w wykład z mojej strony, dlatego zachęcam do przygotowania się i włączenia do dyskusji.
                                                                                                  Pozdrawiam serdecznie
                                                                                                             Maciej Ciupryk

obejrzyj: WYWIAD i WYKŁAD


2013-12-12 09:50:02

ZAPROSZENIE: WIGILIA SZKOLNA - 19 XII

Absolwentów, Rodziców oraz Uczniów, a także Przyjaciół Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu serdecznie zapraszam na Szkolną Wigilię w czwartek, 19 grudnia na godz.18.00. W programie, tradycyjnie podzielimy się opłatkiem, obejrzymy jasełka oraz weźmiemy udział w poczęstunku.  Na zakończenie odbędzie się licytacja bombek karczochy oraz decoupage na cele misyjne szkolnego projektu Liberia 2014. Chętnych prosimy o upieczenie ciast, dostarczenie ich minimum godzinę przed wigilią i włączenie się tak do akcji "Pomagam misjom".

ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły


2013-12-12 09:30:28

ZAPOWIEDŹ: SĄD NAD ZIEMBIEWICZEM - 18XII

SĄD LITERACKI
nad Zenonem Ziembiewiczem – bohaterem „Granicy” Z. Nałkowskiej
klasa III a


18 grudnia na lekcji języka polskiego

odbędzie się sąd nad bohaterem „Granicy” Z. Nałkowskiej – Zenonem Ziembiewiczem
Rozprawę prowadzi Jakub Chmielewski
Prokuratorzy: Aneta Wiśniewska, Maksymilian Stawik
Adwokaci: Maria Kruk, Sławomir Mirowski
W rolę oskarżonego wcieli się Rafał Kaczkowski

opiekun Joanna Dobiech


2013-12-11 16:04:16

NEWS: POMOC DZIECIOM Z JASZKOTLA

W poniedziałek 9 grudnia br. odbył się finał akcji „Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka”. Jego uczestnikami było także Liceum Salezjańskie we Wrocławiu. Uczniowie wrazz księdzem dyrektorem dla dzieci z Placówki Opiekuńczo - Leczniczej w Jaszkotlu zawieźli zebrane przez uczniów i profesorów produkty. Podczas finałowej uroczystości miało miejsce spotkanie z licznymi gośćmi związanymi z ośrodkiem, uczestnikami akcji oraz jego ambasadorką - Anią Wyszkoni.

     W programie uroczystości znalazła się konferencja prasowa z Anią Wyszkoni, wręczenie dyplomów i podziękowań uczestnikom akcji, występy tanecznej grupa młodych, utalentowanych tancerzy ze Strzelińskiego Stowarzyszenia Miłośników Tańca oraz poczęstunek. Młodzież miała również okazję obejrzenia ośrodka, w tym sal, w których dzieci śpią, bawią się, jedzą oraz są rehabilitowane. Uczniowie skorzystali z możliwości rozmowy z pracownikami, ambasadorami i siostrą dyrektor Haliną Borowską. Bardzo ważnym dla uczestników momentem był kontakt z podopiecznymi zakładu, ujrzenie realiów życia małych, niepełnosprawnych dzieci, w tym niemowlaków, zobaczenie ich szczerej radości, która daje do zrozumienia, jak cenna jest dla nich pomoc bądź zwykła obecność. Liceum Salezjańskie już planuje zorganizowanie akcji pomocowej przed świętami wielkanocnymi.

Karolina Matusewicz, kl.II

FOTOREPORTAŻ [zobacz]


2013-12-11 15:51:03

MEDIA: SALEZ W TV TRWAM - 17XII

TVSLOWROC - KANAŁ YOUTUBE [zobacz]

SALEZ W TV TRWAM: "Z ŁAWKI SZKOLNEJ" - 17 STYCZNIA 2012 r. [zobacz]


2013-12-08 14:12:26

AUDYCJA: BYĆ KATOLIKIEM - 16XII

Czy warto być katolikiem ?

o postępującej laicyzacji, jak i o powodach bycia katolikiem w poniedziałek 16 grudnia od godz. 21.30 w Radio Rodzina na 92fm w audycji Trudne Sprawy będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego  oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy !  

Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook.

2013-12-08 13:16:50

RODZICE: WYWIADÓWKA - 10XII

Rodziców uczniów klas I-III zapraszamy na WYWIADÓWKĘ, która odbędzie się we wtorek 10 grudnia - zakończenie I semestru klas III.

program:
18.00 – spotkanie z dyrektorem i konferencja
             nt. „Jak być i pozostawać człowiekiem wierzącym?”
18.30 - spotkanie z wychowawcami
19.00 - konsultacje


2013-12-08 12:09:39

SPORT: SALEZ SKI 2014 INAUGURACJA - 14XII

ks. dyrektor Jerzy Babiak zaprasza

CZARNA GÓRA - KAMERY [zobacz]


2013-12-08 11:57:15

ZŁOTE PIÓRO 2013: TVP3,GN, RADIO RODZINA

W dniu 5 grudnia br. IX edycja Dolnośląskiego Konkursu o Laur Złotego Pióra "My Polacy - My Dolnoślązacy"  w sali wielkiej wrocławskiego ratusza miała swój finał. Zapraszamy do zapoznania się z medialnymi relacjami:

TVP3 - FAKTY: "Laureaci Złotego Pióra" [oglądaj 00:12:18]

Gość Niedzielny - Wrocław: "Gala Złotego Pióra za nami" [czytaj]

Radio Rodzina: "Gala IX Dolnośląskiego Konkursu Literackiego" [słuchaj]


2013-12-05 22:15:18

ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA - 6 XII


2013-12-03 12:40:24

LIGA NAUKI: JAJKO ŹRÓDŁO ŻYCIA - 12XII


2013-12-02 11:02:09

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com