AKTUALNOŚCI - Archiwum październik 2016

INSPIRACJE: SZKOŁA GOTOWANIA - 15XI

ks. dyrektor Jerzy Babiak przy współpracy z Studio Culinary Solutions & slow food bistro

zaprasza  wszystkich chętnych uczniów, którzy lubią gotować i tych, którzy chcieliby poznać tę sztukę na warsztaty z gotowania. Warsztaty potrwają 2,5 godziny. W zależności od zainteresowań kursantów nauczymy się gotować dania obiadowe bądź desery.

Koszt w zależności od ilości osób:   10 osób po 60 pln
                                                             
miejsce:   ul. Wrocławska 7, 55-040 Bielany Wrocławskie

kiedy: termin 15 listopada o godz. 16.00 /wyjazd ze szkoły busem o godz. 15.15

zapisy i wpłaty:  do 9 listopada w sekretaracie

co gotujemy:  według wyboru uczniów

 

"Powiedz mi, co jesz, a ja ci powiem, kim jesteś"  (Anthelme Brillat-Savarin)

______________________________________________________________________________

SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FOTO [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIA 2013 - FILM [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2014 - FOTO [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2014 - FILM [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2014.2 - FOTO [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2014.2 - FILM [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2015 - FOTO [zobacz]

SZKOŁA GOTOWANIE 2015 - FILM [zobacz]


2016-10-29 12:32:05

NEWS: PAMIĘĆ O ZMARŁYCH I ŚWIĘTYCH

W piątek 28 października br. uczniowie i profesorowie w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu w czasie porannego apelu - świętym, a w czasie szkolnej Mszy – zmarły poświęcili czas. Tradycyjne święta katolickie „Wspomnienie zmarłych” i „Wszystkich świętych” stały się dobrą okazją do wejścia w ich głębie i przesłanie.

Przygotowane przez klasę I modlitwy, referat, a także pantomima jednoznacznie podkreśliły, że świętość jest przede wszystkim zadaniem dotyczącym wszystkich ludzi. Scenariusz i bardzo sugestywna gra uczniów pokazały dodatkowo, iż świętość to nieustanna walką tocząca się w człowieku pomiędzy dobrem, a złem. Na koniec apelu wszyscy otrzymali cukierki, do których dołączono różne myśli świętych. W czasie szkolnej, copiątkowej Eucharystii modlono się za zmarłych. Przygotowane przez uczniów „wypominki” odczytano na jej początku zawierzając miłosiernemu Bogu ich zbawienie. Na zakończenie przewodniczący modlitwie ksiądz dyrektor zachęcił wszystkich do zachowania chrześcijańskich postaw w czasie nawiedzania w tych dniach cmentarzy.


2016-10-29 10:25:52

ARISS W SALEZIE: WARZTATY W BIAŁKOWIE - 5XI

W sobotę 5 listopada 2016 roku w ramach projektu "ARISS w Salezie" w profesjonalnym Obserwatorium Uniwersytetu Wrocławskiego odbędą się warsztaty astrofizyczne. Poprowadzone zostaną one przez m.in. prez profesora Pawła Rudawego, dr. Zbigniewa Kołaczkowskiego, pracowników Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Plan warsztatów (zakładając dobre warunki atmosferyczne):
- wyjazd autokarem spod Liceum Salezjańskiego (ul. Świętokrzyska 45-55), godzina 9.30
- cykle wykładów (m.in. o Słońcu)
- zwiedzanie obiektu, pokaz sprzętu astronomicznego
- własne obserwacje Słońca
- zajęcia warsztatowe w grupach, m.in. budowa rakiety, spektroskopu, sekstansu, etc.
- ognisko - przerwa obiadowa
- obserwacje nieba wieczornego
- wyjazd do Wrocławia ok. godziny 19.00
W razie złych warunków atmosferycznych warsztaty odbędą się w wersji skróconej.


Warsztaty są bezpłatne. Należy zabrać ze sobą prowiant na cały dzień. Zapewniamy posiłek podczas ogniska - kiełbaski, chleb, sosy oraz przez cały dzień harbata lub kawa).
Zapisy i opieka nad grupą w czasie wyjazdu: prof. A.Bukiewicz- Szul oraz prof. M.Szewczyk.

PROJEK REALIZOWANY PRZY WSPÓŁRACY Z "ESK WROCŁAW 2016"


2016-10-29 08:57:55

ARISS W SALEZIE: OBSERWATORIUM - 3XI

W czwartek 3 listopada 2016  roku klasa I i mat-fiz. z klas II i III wra z prof. A. Bukiewicz - Szul i prof.D.Omelaniukiem w ramach projektu "ARISS w Salezie" wezmą udział w zajęciach w Planetarium Wrocławskim (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), ul. Kopernika 11, budynek D. O godzinie 13.00 pokaz "Nasłuchiwanie Kosmosu", a o 14.00 warsztaty  "Życie gwiazd".2016-10-29 08:44:52

AUDYCJA: ŚWIĘTOŚC W KRYZYSIE - 31X

Czy świętość jest w kryzysie ?

o obojętnej, niedojrzałej i zaangażowanej postawie wobec świętości  w audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm w poniedziałek 31 października od godz. 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!


Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook


2016-10-26 14:39:53

FILM: ŻYDZI Z BRESLAU - PREMIERA - 6XI

ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły - zaprasza

 

 na światową premierę filmu pt. "Jesteśmy Żydami z Breselau". Zgłoszenie w sekretariacie tylko do 2 XI. Dysponujemy tylko 10 biletami. Wstęp wolny.

www.judenausbreslaufilm.de


2016-10-25 19:48:45

NEWS: KONFERENCJA ARISS

W sobotę 22 października br. w ramach projektu „ARISS w Salezie” grupa uczniów wraz z opiekunem prof. Anną Bukiewicz – Szul udała się na 6. Ogólnopolską Konferencję Uczestników i Sympatyków Programu ARISS do Ostrowa Wielkopolskiego. Wśród wielu punktów programu znalazły się między innymi: wykład o kamieniach milowych, technice laserowej w kosmosie i badaniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Uczestnicy dowiedzieli się również kim są i czym zajmują się krótkofalowcy oraz mogli obejrzeć wystawę zdjęć wykonanych z ISS w programie EarthKAM, a także to że w wielu sytuacjach lepiej jest kontaktować się przez telemost niż przez łączność bezpośrednią. Ważna częścią zjazdu był ponadto udział w warsztatach radiotechnicznych, w ramach których zostało przesłane zdjęcie uczestników konferencji. Wszyscy amatorzy radiowi znajdujący się w Ostrowie Wielkopolskim, odbierający na konkretnej częstotliwości mogli odebrać to zdjęcia (załadowanie go trwało 3 min). Wśród liderów konferencji znalazł się także mentor projektu „ARISS w Salezie” Armand Budzianowski, który będzie pomagał w listopadowej łączności z astronautą.(moniku)


2016-10-25 19:26:40

LIGA NAUKI: HOBITAT M.A.R.S. - 8 XI


2016-10-25 18:34:58

NEWS: CHOPIN the Space Concert

W sobotę 8 października 2016 r. reprezentacja Prywatnego Liceum Salezjańskiego uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu - koncercie "CHOPIN the Space Concert", który odbył się w Operze Wrocławskiej. Gościem specjalnym koncertu był amerykański astronauta polskiego pochodzenia George D. Zamka. Koncert był połączeniem zapierających dech w piersiach kadrów filmu Adama Ustynowicza (o tym samym tytule) oraz wspaniałej muzyki Chopina granej przez światowej sławy pianistę Karola Radziwonowicza.

Koncert poprzedzony był opowieścią o powstaniu filmu przez reżysera i pomysłodawcę dzieła - Adama Ustynowicza. Film jest połączeniem widoków Ziemi z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz muzyki Chopina. Materiał wykorzystany w filmie nagrał japoński astronauta JAXA - Soichi Noguchi, który z przyczyn osobistych w ostatniej chwili musiał odwołać przylot na uroczystość odbywającą się we Wrocławiu.  Muzykę Chopina na pokład ISS zabrał astronauta George Zamka. Organizatorem koncertu był wrocławski przedsiębiorca, pan Adam Bisek, który jednocześnie był naszym darczyńcą. Przed koncertem nastąpiła także krótka prezentacja firmy BISEK, zwłaszcza HOTELU KOSMONAUTY. Hotel zbudowany jest na wzór stacj kosmicznej Mir i stanowi doskonały punkt edukcyjny w zakresie lotnictwa oraz astronautyki. Na terenie Hotelu znajduje się wiele eksponatów związanych tymi dziedzinami, m.in. samoloty, stroje lotników, astronautów, wiele fotografii, obrazów, a także symulator lotów F-16! Dzięki nawiązanej korespondencji p. Anny Bukiewicz-Szul z panami Adamem Ustynowiczem oraz Adamem Biskiem, Liceum Salezjańskie dostąpiło tego wieczora ogromnego zaszczytu. Otrzymaliśmy wspaniałe wyróżnienie z rąk samego Georga Zamki, za realizowanie projektu ARISS i propagowanie astroautyki wśród młodzieży. 


2016-10-23 18:37:46

SUKCES: FILMOWE SUKCESY DLA SALEZU


Zespół naszej szkolnej telewizji otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu w Festiwalu Młodych za film "Miłosierdzie rodzi pokój". Gratulujemy całemu zespołowi wraz z opiekunem Kamil Łohunko życząc dalszych sukcesów.
YouTube TVSLOWROC http://tnij.at/94576
WROCŁAWSKI GOŚĆ http://tnij.at/94577

Grand Prix zdobył natomiast uczeń naszej szkoły Tomek Niemiec za film pt. "Pojednanie". Tomku gratulujemy!


2016-10-22 17:35:02

SZKOLNY TEATR: SOLARIS - 25XI


2016-10-21 18:33:03

TURYSTYKA: W GÓRY SUCHE - 22X

koszt wycieczki: 30 zł


2016-10-20 05:23:44

ARISS W SALZIE: KONFERENCJA - ZAPISY

Prof. Anna Bukiewicz-Szul, koordynator projektu zapraszamy uczniów do udziału w konferencji ARISS (http://ariss.zst-ostrow.edu.pl/), która odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim 22.10.2016 o godzinie 9.00 na ulicy Poznańskiej 43. Dojazd - IC (17zł - przy ważnej legitymacji szkolnej). Wyjazd 6:49, powrót 18:30 lub 20.30 (w zależności od długości trwania Konferencji) Koleje Regionalne (ok. 15 zł). Chętnych proszę o informację na e-mail: bukann@gmail.com


2016-10-16 20:00:10

ARISS W SALEZIE: PYTANIE DO ASTRONAUTY-20X

We wtorek, podczas wykładu o mikrograwitacji, ogłoszony został konkurs na pytania do astronauty. Wszystkich uczniów zaangażowanych w projekt prosimy o przesłanie swojej propozycji pytań (jednego lub kilku). Uczniowie, którzy nie zgłosili się do grupy ARISS również mogą wziąć udział w konkursie. Pytania, które chcielibyście zadać astronaucie podczas połączenia, proszę napisać w dwóch wersjach językowych: polskim i angielskim.Można również przesyłać propzycje doświadczenia, które miałby wykonać astronauta na żywo (w stanieNmikrograwitacji) w przypadku gdyby udałoby się uzyskanie połączenia video. Pytania należy przesyłać do 20.10.2016 r. w formie e-mailowej do prof. Anny Bukiewicz-Szul (bukann@gmail.com). Spośród propozycji wybierzemy 20 najlepszych pytań oraz 3 propozycje doświadczeń. Zwycięzcy pojadą w tym roku szkonym na wycieczkę pod Tarnów, gdzie budowana jest stacja księżycowo-marsjańska - habitat M.A.R.S.


2016-10-16 19:47:38

KINO: ILLUMINACJA - 20X

www.mkff.pl


2016-10-16 19:20:53

SU: WYBORY DO SAMORZĄDU - 27X


2016-10-16 18:44:25

RODZICE: WYWIADÓWKA - 18X

Rodziców uczniów klas I-III zapraszamy na zebranie, które odbędzie się we wtorek 18 października br.

W programie:
18.00 – spotkanie z dyrektorem
             konferencja nt. "Wychowanie do egocentryzmu czy do bezinteresownej służby"
18.45  - spotkanie z wychowawcami /kl.I - sala 26, kl.II - sala 25, kl.III - sala 19/

19.00 - konsultacje                                           

ks. Jerzy Babiak -  dyrektor szkoły


2016-10-15 13:53:38

RADIO: WALKA Z UBÓSTWEM - 17X

Czy pokonamy ubóstwo ?

o przyczynach i możliwościach zmniejszenia oraz pokonania ubóstwa w Światowym Dniu Walki z Ubóstwem w audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm w poniedziałek 17 października od godz. 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!


Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook


2016-10-15 13:16:54

NEWS: ODKRYWANIE PLANET

W środę 12 października br. w ramach „Tygodnia ARISS w Salezie” oraz Ligii Nauki w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu odbył się wykład dr Mileny Ratajczak z Wydziału Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Temat “Planety pozasłoneczne” przyniósł wiele interesujących i zaskakujących informacji z dziedziny astronomii. Między innymi przedstawione zostały  nowoczesne sposoby odkrywania planet.

Jak się okazuje do tej pory odkryto ich ponad 3100.  W najbliższych planach eksploracji kosmosu będą mieli swój udział  także polscy naukowcy. Wykład został uświetniony prezentacją multimedialną. Przedstawienie tematu był niezmiernie ciekawe, zwłaszcza dla osób zainteresowanych nowinkami technologicznymi oraz współczesnym podbojem kosmosu.  W wykładzie wzięli udział także uczniowie LO XVII. Był on kolejnym etapem na drodze przygotowania do jesiennej łączności z astronautą.  (K.A.)


2016-10-13 12:30:21

NEWS: 3R W RAMACH PRZYRODY

W poniedziałek 10 października br. klasa 2 Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez pracowników stowarzyszenia EKOCentrum. Zajęcia oparte były na zasadzie „3R” : Reduce, Reuse i Recycle, która to w Polsce występuje jako zasada „3U”: Unikaj, Używaj, Utylizuj. Te trzy proste kroki, mają zredukować szkodliwe oddziaływanie człowieka na środowisko i zmotywować ludzi do odpowiedzialnej konsumpcji. Uczniowie, manualnie skoncentrowali się na drugim punkcie, czyli Reduse/Użyj, wykonując różnorodne ozdoby. Przed uczestnikami pierwszych warsztatów, jeszcze dwa następne spotkania uświadamiające o tym jaki jest stan naszego środowiska, jaki ludzie mają na niego wpływ i jak w skuteczny sposób dbać o naszą Planetę. Zajęcia odbyły się w ramach przedmiotu przyroda.


2016-10-12 18:58:31

TYDZIEŃ ARISS W SALEZIE - 11X


2016-10-10 11:36:41

LIGA NAUKI: PLANETY - 12X


2016-10-10 10:31:54

**** ARISS W SALEZIE - JESIEŃ 2016 ***

Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące zgłosiło się do nowej edycji międzynarodowego projektu ARISS, który umożliwia przeprowadzenie rozmów pomiędzy uczniami, a astronautami znajdującymi się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).  Szkoła uzyskała akceptację jako pierwsza z Wrocławia. W przypadku Polski do tej pory odbyło się 17 tego typu prób i wszystkie zakończyły się sukcesem. Pierwsza miała miejsce w 2004 roku.  Liceum Salezjańskie opracowało szereg interdyscyplinarych aktywności dla uczniów, które będą  poszerzać wiedzę z astronomii, technik radiowych i umiejętności uczniów na lekcjach fizyki, biologii, geografii, języków obcych. Przed opracowaniem wniosku aplikacyjnego szkoła nawiazała intesywną współpracę  z Wrocławskim Klubem krótkofalowców PZK SP6PWS pod kierownictwem prezesa pana Waldemara Sznajdera. ARISS jest grupą wolontariuszy zaangażowanych w rozwój amatorskich, pokładowych radiostacji.  Pokładowa stacja ARISS oferuje stałe połączenie z radioamatorami z całego świata. Kilka urządzeń działających na stacji działa automatycznie i używane są przez bezobsługowe stacje naziemne. Kosmonauci i astronauci używają stacji, aby w wolnych chwilach kontaktować się  z radioamatorami z całego świata. Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie utrzymywania kontaktów z placówkami edukacyjnymi. Za pomocą kontaktu radiowego w trakcie trwania 10 minutowej łączności w ramach połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną astronauci będą odpowiadać na pytania uczniów. Kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nawiązywany będzie za pomocą połączenia telefonicznego (telemostu) i odbiorem video. Spotkanie będzie otwarte, po wcześniejszych zgłoszeniach, dla uczniów gimnazjów miasta Wrocławia.  W roku 2011 w podobnej rozmowie uczestniczył papież Benedykt XVI. Koordynatorami projektu są mgr Anna Bukiewicz – Szul dr Magdalena Szewczyk.

zapraszmay na stronę www [kliknij]

ODWIEDŹ NAS NA FB [kliknij]


2016-10-01 13:29:19

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com