AKTUALNOŚCI - Archiwum wrzesień 2016

AUDYCJA: ZATRZYMAĆ PRZEMOC - 3X

Czy możemy zatrzymać narastającą falę przemocy ?

o niebezpieczeństwie narastającej przemocy i sposobach jej zatrzymania w dzień po Międzynarodowym Dniu bez Przemocy w audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm w poniedziałek 3 października od godz. 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!


Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook


2016-09-25 16:23:15

NEWS: DUCHOWE UMOCNIENIE PROFESORÓW

Dzień Skupienia dla Profesorów Liceum Salezjańskiego odbył się w sobotę 24 września br. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie – Słupcu. Grono nauczycieli na czele ze swoim dyrektorem przeżyło Drogę Krzyżową, konferencję, adorację Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystię z homilią. Nie zabrakło czasu na górski spacer, jak i na kulinarne niespodzianki w kawiarni Biała Lokomotywa.

Droga Krzyżowa faktycznie miała charakter drogi wiodącej pod górę i na szczyt, a odczytywane refleksje bezpośrednio nawiązywały do codziennej pracy wychowawczej nauczyciela. W konferencji ks. Jerzego Babiaka, dyrektora szkoły można było dowiedzieć o nowym, bardziej aktualnym i skutecznym realizowaniu w wychowaniu systemu prewencyjnego ks. Bosko. Długa adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy górskiego kościółka pozwoliła zatopić się w głos serca i głos Boga. Zwieńczeniem stała się Eucharystia z homilią o zderzeniu z Jezusem, ale i z każdym chrześcijaninem i wychowawcą dwóch światów, dobra i zła. Słoneczna pogoda i spacer w przepięknych okolicznościach natury dały także okazją do rozmowy i odpoczynku. Wizyta w bardzo znanej i uznanej kawiarni Biała Lokomotywy i kawa z pianką z kawy żołędziowej a jak również lody pistacjowe ze słonym masełkiem pistacjowym na koniec jednoznacznie zachęciły do oceny dnia jako bardzo udanego, ważnego i potrzebnego. (gio)


2016-09-25 15:14:41

*** FILMOWY KONKURS MŁODYCH ***

W dniach 14 do 22 października br. Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów Niepokalanów 2016 odbędzie się tym razem we Wrocławiu. Wśród organizatorów obok wrocławskiej fundacji Vide et Crede im. św. Jana Pawła II oraz klasztoru franciszkanów konwentualnych w Niepokalanowie znalazło się także Liceum Salezjańskie we Wrocławiu.

Wśród kilkunastu gości specjalnych znajdą się prof. Krzysztof Zanussi, Michał Lorenc, Patrycja Hurlak, ks. dr Jerzy Rasiak czy Lech Dokowicz. W ramach festiwalu odbędzie się po raz pierwszy – Konkurs Młodych, organizowany przez Liceum Salezjańskie we Wrocławiu. Do 11 października przyjmowane są zgłoszenia. Na gali kończącej spotkanie, 22 października w auli PWT, przyznana zostanie nagroda statuetka św. Jana Bosko. Hasłem przewodnim jest „Kultura Miłosierdzia”. Szczegółowy program: www.mkff.pl.

MEDIA O KONKURSIE: WROCŁAWSKI GOŚĆ [CZYTAJ RADIO RODZINA [SŁUCHAJ]


2016-09-23 16:51:28

KONKURS: STATEK KOSMICZNY - 17X


2016-09-23 14:14:07

NEWS: INNOWACJA RATUJĄCA ŻYCIE


We wtorek 21 września br. Liceum Salezjańskie we Wrocławiu, w ramach Ligii Nauki 2016, gościło dr n. med. Patrycję Wizińską-Socha, współwłaściciela oraz Prezesa Zarządu firmy telemedycznej Nestmedic, która stworzyła i która wprowadza na rynek PREGNABIT, czyli pierwsze na świecie kompleksowe rozwiązanie telemedyczne do monitoringu dobrostanu płodu. Wykładowczyni z wykształcenia biotechnolog farmaceutyczny jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej. Z potrzeby serca doktoryzowała się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jej życie zawodowe stało się pasją, dlatego o czym wspomniała z łatwością absorbuje nową wiedzę i praktyczne umiejętności, co zapewnia jej intensywny rozwój. Wiele w niej entuzjazmu do projektów, które realizuje oraz do ludzi z którymi pracuje. Lubi wyzwania, dlatego angażuje się głównie w trudne, innowacyjne projekty, w których realizacji jest konsekwentna i skuteczna.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu – wymaga wyjątkowej opieki nie tylko najbliższych, ale i lekarza/położnej. KTG (czyli kardiotokografia), rutynowo używana jest w szpitalach i gabinetach ginekologiczno-położniczych. Badanie to wykonywane w ostatnim trymestrze ciąży jest bardzo istotne ponieważ jest w stanie wykryć zbliżające się zagrożenie. „Dlatego podjęliśmy wyzwanie stworzenia nowoczesnego rozwiązania, które umożliwi monitorowanie dobrostanu płodu w dowolnym miejscu o dowolnej porze” - zaznacza dr. Wizińska-Socha. PREGNABIT jest telemedycznym systemem KTG, w skład którego wchodzi mobilne, medyczne urządzenie KTG. Urządzenie zbiera w sposób bezpieczny wiarygodne zapisy danych KTG i przesyła je na odległość do Centrum Monitoringu teleKTG, co daje kompleksowe, telemedyczne rozwiązanie do monitorowania dobrostanu płodu. PREGNABIT łączy technologię KTG, której ufają lekarze z mobilnością, której oczekują współcześni Rodzice. Mogłoby się wydawać, że wykład, z racji swego charakteru medycznego, będzie interesował najbardziej osoby profilu biologiczno-chemicznego, to jednak w trakcie opowiadań, każdy z uczniów rozbudził w sobie zainteresowanie tematem, bo tak naprawdę, dotyczyć będzie on każdego z nas. Prezentacja, którą zobaczyliśmy, przedstawiała nowoczesny sposób badania tętna płodu, który znajduje się w łonie matki, za pomocą specjalnych, nowoczesnych pasów umożliwiających wykonania takiej operacji. Jest to rodzaj badań prenatalnych, czyli inaczej przedporodowych. Dowiedzieliśmy się, że takie badanie nie jest wcale niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, można je wykonywać w domu. Takie sprawdzania stanu płodu pozwala na wczesne wykrycie przeróżnych nieprawidłowości i wystosowaniu odpowiedniej procedury. Sprzęt ten, jest wciąż patentowany, jak odpowiedziała doktor na jedno, z zadanych pytań widowni. Przy unowocześnianiu tego projektu, pracuje wielu innych ludzi, specjalizujących się w medycynie i technologii medycznej. Inaugurujący Ligę Nauki 2016 wykład możemy zaliczyć do jednego, z najciekawszych wykładów, które mogliśmy w Salezie usłyszeć. Fajnie, kiedy takie spotkania dotyczą ciekawych kwestii, szczególnie medycyny. (Jagoda)


2016-09-21 20:07:13

NEWS: DALAJLAMA XIV SPOTKANIE WOLNOŚCI

Wielkim zaszczytem dla Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu było spotkanie z Jego Świętobliwością Dalajlamą XIV. Zaproszeni przez prezydenta R.Dutkiewicza, we wtorek 20 września w Centrum Historii Zajezdnia prowadziliśmy spotkanie oraz zadawaliśmy pytania. "Nasze marzenia o wolności" to temat przewodni. Gość z serdecznością odpowiadał zwracając uwagę na: miłość, pokój, solidarność, dialog i szacunek. W odpowiedziach nie zabrakło miejsca dla: św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Jana Pawła II czy Lecha Wałęsy. Na zakończenie uczniowie wręczyli oryginalny linoryt Janusza Halickiego "Spod znaku Maryji". W dowód wdzięczności otrzymali tybetańskie chusty. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności, K. Kimso - przewodniczący i skarbnik J.Krause. Całe spontanie zarejestrował wroclaw.pl. Zapraszamy http://bit.ly/2deTXE4


2016-09-20 20:52:31

DALAJLAMA XIV * SPOTKANIE - 20IX

We wtorek 20 września 2016 roku  o godz. 13.30 w Centrum Historii Zajezdnia, społeczność Salezu, jako współorganizatorzy, wezmą udziął i poprowadzą spotkanie młodzieży z Jego Świątobliwością Dalajalmą XIV. Temat spotkania to: "Nasze marzenia o wolności". Przygotowane pytania:

#1. Jest to kolejna wizyta Jego Świątobliwości we Wrocławiu. Za co Jego Świętobliwość lubi nasze miasto? This isn’t the first time you have come to Wroclaw. Why does Your Holiness like our city?

#2. Czym jest wolność dla Jego Świątobliwości? What is the freedom for Your Holiness?

#3. Jaka jest różnica między europejskim zrozumieniem wolności, a azjatyckim, właściwym dla buddyzmu? What is the difference between European understanding of freedom, and Asian, characteristic for Buddhism?

#4. Kto i co z walk wolnościowych Polaków inspiruje Jego świętobliwość w odzyskiwaniu pełnej wolności w Tybecie ? Who and what events in Polish history of lighting for freedom inspires your Holiness in your attempts to regain freedom in Tibet?

#5. Gdyby Jego Świątobliwość mógł rozmawiać z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping to co chciałby mu powiedzieć? If your Holiness could speak to the Secretary General of Chinese Communist Party Xi Jinping, what would you like to tell him?

#6. Czy jego Świątobliwość uważa, że zobaczy jeszcze Tybet? Does Your Holiness believe that you will see your homeland (Tibet) again?

#7. Czy Jego Świątobliwość dostrzega różnicę, pomiędzy duchowością młodzieży XX wieku, a młodych ludzi żyjących teraz? Does Your Holiness see any difference between youth spirituality in XX century and young people living nowadays?

#8. Święty Jan Paweł II często spotykał się z Jego Świątobliwością. Jakie to miało i ma dla Jego Świątobliwości znaczenie ? You met Saint John Paul II a lot of times. Why did it matter to your Holiness and does it still mean anything for you?

#9. Co zachwyca Jego Świątobliwość w Kościele Katolickim? What do you admire in Catholic Church?

#10. Czy Jego Świątobliwość uważa, że życie na Ziemi jest zagrożone? Jeśli tak, to w jaki sposób sprawić, aby nie doprowadzić do jej upadku? Does Your Holiness think that life on Earth and its environment are in danger? If it is, what can we do to save our planet?

#11. Czy Jego Świątobliwość spotkał kogoś, kto szczególnie zapadł mu w pamięć ? Czy mógłby o niej opowiedzieć ?  Has Your Holiness met anyone who made a great impression on you? Could Your Holiness say something about this person?

 

Wyjście o godz. 12.15 pod opieką nauczycieli. Po spotkaniu zajęcią szkolne tego dnia są zakończone.

DALAJLAMA W SALEZIE W ROKU 2010  [FOTOREPORTAŻ]

 


2016-09-14 18:47:36

NEWS: SALEZ NA ŚLĘŻY

W piątek, 9 września br. na górze Ślęża odbyły się uroczystości związane z 1050 - rocznicą Chrztu Polski. W wydarzeniu wzięli udział arcybiskup Józef Kupny - metropolita wrocławski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski, władze Wrocławia oraz inni.

Wśród nich nie mogło zabraknąć młodzieży i profesorów Liceum Salezjańskiego wraz z pocztem sztandarowym. Pielgrzymkę rozpoczęto wspólną modlitwą, a następnie autokarem udano się na Przełęcz Tąpadła. Zwartą grupą udano się na szczyt, aby uczestniczyć we Mszy. W homilii arcybiskup Józef kupny wspomniał o chrzcie Polski, że jest to ważny początek oraz że trudno pomagać sobie nawzajem bezinteresownie. "Do tego potrzebny jest dar" - wspomniał. Na koniec tradycyjnie odśpiewano "Boże coś Polskę". Podczas Mszy została poświęcona figura Matki Bożej oraz tablica upamiętniająca to wydarzenie. W drugiej części spotkania wręczone zostały Oficerskie Krzyże Orderu Odrodzenia Polski. Nie zabrakło także wspólnych zdjęć Salezu ze znanymi osobistościami. (asia)


2016-09-10 12:55:01

PASJE: TEATR SZKOLNY STARTUJE - 13IX


2016-09-10 12:38:51

AUDYCJA: NARZEKANIE NATURĄ POLAKÓW - 19IX

Czy narzekanie jest drugą naturą Polaków ?

o powszechnym pesymizmie, jego powodach i sposobach zwalczania w audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm w poniedziałek 19 września od godz. 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!


Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook


2016-09-10 12:33:00

LIGA NAUKI: START - UP - 21IX


2016-09-08 05:00:29

RODZICE: ZEBRANIE ORGANIZACYJNE - 6IX

Rodziców zapraszamy na zebranie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek 6 września br.

W programie:
18.00 – spotkanie z dyrektorem
             tematy: kalendarium roku, system oceniania, ubezpieczenia, sprawy organizacyjne.
18.45  - spotkanie z wychowawcami         
                                     

ks. Jerzy Babiak -  dyrektor szkoły


2016-09-04 17:22:10

SZKOŁY KATOLICKIE - INAUGURACJA - 8IX

w tym dniu przychodzimy w strojach galowych, po 2 lekcji wychodzimy do katedry i wracamy na lekcje po zakończeniu


2016-09-04 17:18:32

MEDIA: CZYTANIE QUO VADIS2016-09-02 10:55:18

AUDYCJA: PO ŚDM DYNAMIZM WIARY - 5IX

Czy wiara młodzieży po Światowych Dniach Młodzieży jest bardziej dynamiczna ?

w odniesieniu do słów papieża Franciszka „o zejściu z kanapy” o aktualnych i przewidywanych postawach ludzi młodych, w pierwszej po wakacjach, audycji Trudne Sprawy w Radio Rodzina na 92 fm w poniedziałek 5 września od godz. 21.30 będą rozmawiać młodzież Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu, eksperci oraz ks. Jerzy Babiak. Zapraszamy!


Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami na portalu facebook2016-09-01 20:49:44

NEWS: ODTĄD NOWE MIEJSCE SALEZU

To prawie 60 letni budynek szkolny przy ul. Świętokrzyskiej, od 1 września 2016 roku, stał się miejscem działalności Salezu. Nowego Salezu. W tym dniu uczniowie, profesorowie oraz rodzice licznie zabrali się przed godziną 8.00 przy wejściu do obiektu. Przywitanie przez dyrektora ks. Jerzego Babiaka stało się potem również serdecznym zaproszeniem do wspólnego wejścia i obejrzenia szkoły.

Pomalowane, jasne i przestronne sale, a także duża sala gimnastyczna powodowały liczne uśmiechy na twarzach uczniów, że już, nareszcie jest nowa, „normalna szkoła”. Czekać trzeba było aż 17 lat.Po wejściu na „licealne trzecie piętro” przemówił zaproszony wizytator Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty pan Piotr Siciński. Także i on wyraził radość, uzupełniając ją wezwaniem do intensywnej pracy w tak dogodnym miejscu. Po przerwie uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach. W ostatniej oficjalnej części rozpoczęcia dyrektor salezjanów ze św. Michała ks. Bolesław Kaźmierczak dokonał poświecenia murów szkoły. Potem wszyscy udali się na wspólną z Gimnazjum Salezjańskim Mszę. W kościele pw. św. Michała Archanioła grupa blisko 300 uczniów, jak przed laty, wspólnie zawierzała Bogu swoją szkolną przyszłość. W ostatniej części dnia uczniowie przeżyli jeszcze 2, normalne godziny lekcyjne, aby po nich spokojnie przetrzeć nowe szlaki drogi powrotnej do domu. (gio)


2016-09-01 20:24:16

APEL PORANNY - PROWADZENIE MODLITW

Już od jutra startujemy z porannymi apelami, modlitwami i słówkami. Modlitwy, które prowadzą zgodnie z grafikiem uczniowie poszczególnych klas zawierają zawsze między innymi Ewangelię z dnia, wspomnienie świętego oraz intencje. Intencja całoroczna: Za młodzież i salezjanów z Oratorium Salezjańskiego w Aleppo oraz o pokój w Syrii.

 


2016-09-01 14:14:00

Liczba odwiedzin portalu szkoły od września 2006r: 
web stats stat24.com